Meme kanseri riskini azaltan gen

Kadınlarda meme kanseri riskini azaltan bir gen belirlendi. 
CASP8 adlı genin değişime (mutasyona) uğramış belirli bir biçimine sahip olan kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin, diğer kadınlara göre yüzde 10 daha az olduğu anlaşıldı.

Uluslararası bir ekip tarafından 14 ayrı çalışma biçiminde yapılan araştırmada, 33 bin kadından elde edilen veriler kullanıldı ve sonuçlar, ''Nature Genetics'' adlı tıp dergisinde bugün yayımlandı.

Genin, meme kanseri riskini azaltan bu biçimini, Avrupalı kadınların yüzde 13'ünün taşıdığı kaydedildi. İngiltere'deki Sheffield Üniversitesinden Dr. Angela Cox öncülüğünde yapılan çalışmalarda, CASP8'in, kanserli hücrenin kendisini yok etmesine katkı yaptığı anlaşıldı.

BRCA1 ve BRCA2 gibi gen değişimlerinin kanser riskini arttırdığı biliniyordu. Bir gen değişiminin bu riski azaltması, ilk defa tespit edilmiş oldu.


İçerik Yorumları

 1. avatar
  Hastaneler.Gen.Tr

  Meme kanseri riskini azaltan gen başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

 2. İçeriğe Yorum Ekleyin

 3. Aynı Kategorideki Makaleler

 4. # Makale Başlığı Kategori
  1 Kan testiyle meme kanserine erken teşhis neden önemli Kadın Sağlığı
  3 Meme Kanseri Tedavisi Hakkında Kadın Sağlığı
  5 Meme Kanseri Tedavisi Kadın Sağlığı
 5.   Bunlar da ilginizi çekebilir