1630

Diyabet hastalari parmak delmek zorunda kalmayacak!

Kan sekeri ölçümü hem tip1 hem tip2 diyabet için zorunlu bir test. Genellikle parmak ucundan alinan kanla bakiliyor. Özellikle de tip1 diyabeti olan ve yogun insülin tedavisi gören hastalarda kan sekerinin sik sik takip edilmesi gerekiyor.

2014 yilinda Avrupa’da satisa sunulan ve 35 ülkede 300 binden fazla kisinin kullandigi ve kan sekerini cilt alti dokudan ölçen cihaz, seker takibinde rutin parmak delme ihtiyacina alternatif sunuyor.

Seker takibi için parmak delme zorunlulugunu ortadan kaldiran flash glukoz takip sistemi Türkiye’deki diyabet hastalarinin kullanimina sunuldu. Sistem, acisiz, her an ve her yerde seker ölçümü yapmayi, hastalari sevimsiz ama önemli bir uygulamadan kurtarmayi vaat ediyor.

Istanbul’da yapilan basin toplantisinda, cihazin özellikleri anlatildi, uzmanlar sistemin hastaya ve hastalik takibine getirdigi avantajlara dikkat çekti.

Uzmanlarin verdigi bilgiye göre cihaz, kisinin üst kolunda 14 güne kadar takili kalan küçük bir sensör içeriyor. Bir saniyeden kisa sürede acisiz glukoz ölçümü için sensörü okuyucuya okutmak yeterli oluyor. Her okutma; anlik glukoz sonucunu, geçmis trendi ve glukozun gittigi yönü gösteriyor. Ihtiyaç duyuldugu veya istendigi kadar ölçüm yapilmasina olanak sagliyor.

TEDAVI PLANI VE TAKIBI AÇISINDAN AVANTAJ SAGLIYOR

Düzenli ve sik glukoz takibinin diyabet tedavisinin iyi yönetilmesi açisindan çok önemli oldugunu vurgulayan IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesinden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Hasan Ilkova, “Parmak delmekten kaynaklanan aci ve rahatsizligi ortadan kaldiran bu yeni sistemler, daha sik ölçüm yapilmasini saglayarak glukoz takibini önemli ölçüde kolaylastirmaktadir. Bu da diyabet yönetimine yardimci olmaktadir” dedi.

ÖZELLIKLE ÇOCUK HASTALAR AÇISINDAN ÖNEMLI

Parmak delmenin özellikle çocuk diyabet hastalari için büyük bir stres kaynagi oldugunu vurgulayan Ege Üniversitesinden Çocuk Endokrinoloji Uzmani Prof. Dr. Damla Göksen Simsek, çocuk hastalarin günde yaklasik 10 kez parmak delme yöntemiyle seker ölçümü yapmak durumunda kaldiklarini söyledi.

“Çocuklarin %45'i parmak delmenin zorlugundan, %30'u acidan, %14'ü de utanma sebebiyle bu yöntemi zor buluyor” diyen Simsek, sistemin çocuklar için neden daha önemli oldugunu söyle anlatti:

“Çocuklar gece yarisi kalkip kan sekeri ölçülsün istemiyor. Mesela çocuk sinemada kendini kötü hissetti, kan sekerinin kaç oldugunu ögrenmek istiyor. Veya okulda arkadaslarinin içinde kan sekerini ölçmekten rahatsiz oluyor. O yüzden bu yeni sistemin, parmaktan ölçüm yapmak istemeyen çocuklar için uygulanacak bir yöntem oldugunu düsünüyorum.”

NE KADAR GÜVENILIR?

“Klasik kan sekeri ölçen yöntemleriyle kiyaslandiginda bu sistem ne kadar güvenilir? Yani hasta bu ölçümlere bakarak insülin tedavisini yapabilir mi?” sorusunu yönelttigimiz Prof. Simsek, bu cihazin günlük seker takibi için kullanisli oldugunu ancak insülin tedavisi için kan sekerinin yine parmaktan ölçülmesi gerektigini söyledi.

INSÜLIN TEDAVISI IÇIN PARMAK DELMEK SART!

Cihazin güvenilirligi ile ilgili bir literatür çalismasi bulundugunu söyleyen Prof. Simsek, “Sekeri, bire bir cilt alti dokudan ölçen bu cihazin hemen hemen kandaki degerle ayni oldugu belirtiliyor. Ama hiç bir uzlasi bize; ‘bu cihazdan elde ettiginiz degerle tedavi yapin’ demiyor. Biz de ailelere, ‘bu cihazdan elde ettiginiz veriyle çocugunuza insülin uygulayin’ demiyoruz. ‘Bu cihazdan elde ettiginiz verilerle kendinizi takip edin, ama insülin tedavisini yapacaginiz sirada parmaktan kan sekerini ölçün’ diyoruz” ifadesini kullandi.

“OKUTSAM DA OKUTMASAM DA DEGERLERIM KAYDEDILIYOR”

Günde 15-20 kez seker takibi yapmak ve parmaklarini delmek zorunda oldugunu söyleyen diyabet hastasi basketbol oyuncusu Alper Saruhan ise bu cihazin kendisini çok rahatlattigini söyledi, “Sensör 15 dakikada bir okutsam da okutmasam da kan sekeri degerlerimi kaydediyor. Sensör sürekli ölçüm yaptigindan ve kaydettiginden, gece uyurken ya da maç sirasindaki kan sekeri sonuçlarimi da sonradan görüp inceleyebilmem mümkün” diye konustu.

ÜRÜN, SGK’NIN GERI ÖDEME KAPSAMINDA MI?

Ürünün henüz SGK geri ödeme kapsaminda olmadigini belirten Simsek son olarak, “Türkiye’de sadece parmaktan kan sekeri ölçüm cihazlari geri ödeme kapsaminda. Sürekli cilt alti ölçüm cihazlarinin sensörleri ise geri ödeme kapsaminda degil” bilgisini aktardi.


Içerik Yorumlari

 1. avatar
  Cevapla
  Hastaneler.Gen.Tr

  Diyabet hastalari parmak delmek zorunda kalmayacak! baslikli bu habere yorum eklemek istiyorsaniz lütfen faceboook hesabinizla facebook'a giris yaparak asagidaki yorum alanina yorumunuzu ekleyin. Yazdiginiz yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksizin sayfada yayinlanacaktir...

 2. Içerige Yorum Ekleyin

 3. Ayni kategorideki diger haberler

 4. Italya'da çocuklarina asi yaptirmayanlara ceza geliyor

  Bakanlar Kurulu'nun dün onayladigi kararnameyle, aralarinda çocuk felci, kizamik, difteri, tetanoz, menenjit, kabakulak, su çiçeginin de bulundugu 12 asi mecburi hale geldi. 6 yastan küçük çocuklarina bu asilari yaptirmayan ebe...

  Devamini Oku


  Ilk kez bir Afrikali seçildi! Iste DSÖ'nün yeni baskani!

  Dünya Saglik Örgütü’nün (DSÖ) yeni genel direktörü olan Etiyopyali eski siyasetçi Tedros Adhanom, tartismali seçim kampanyasinin ardindan örgütün basina geçen ilk Afrikali olmayi basardi. Isviçre'nin Cenevre kentindeki Dünya Sa...

  Devamini Oku 5.   Bunlar da ilginizi çekebilir