1334

Ilk kez bir Afrikali seçildi! Iste DSÖ'nün yeni baskani!

Dünya Saglik Örgütü’nün (DSÖ) yeni genel direktörü olan Etiyopyali eski siyasetçi Tedros Adhanom, tartismali seçim kampanyasinin ardindan örgütün basina geçen ilk Afrikali olmayi basardi.

Isviçre'nin Cenevre kentindeki Dünya Saglik Asamblesi’nin 70'inci toplantisinda düzenlenen seçimlerin üçüncü turunda oylarin çogunlugunu alan Adhanom, Afrika Birligi’nin de resmi adayi olarak yaristigi seçimde ipi gögüsledi.

Adhanom, 1965 yilinda su anda Eritre sinirlari içerisinde kalan Asmara kentinde dogdu. Asmara Üniversitesi’nde tamamladigi biyoloji egitiminin ardindan 1986'da Etiyopya Saglik Bakanligi’nda çalismaya basladi.

Sitma hastaligina yönelik arastirmalariyla taninan Adhanom, bakanlikta çesitli görevler aldiktan sonra 2005 yilinda Saglik Bakanligi görevine getirildi ve 2012 yilina kadar bu görevi sürdürdü.

2012 ve 2016 yillari arasinda Disisleri Bakanligi koltuguna oturan Adhanom, ülkesini yurt disinda temsil etti.

- 3 bin 500 saglik merkezi açti

Adhanom'un DSÖ Genel Direktörlügü için seçim kampanyasinda en fazla önce çikardigi sey ise ülkesinde saglik alaninda yaptigi reformlar oldu.

Ülke genelinde yaklasik 3 bin 500 saglik merkezinin açilmasina öncülük eden Adhanom, bu tesisler sayesinde ülkedeki çocuk ölümlerinin yüzde 70, sitma kaynakli ölümlerin yüzde 75, AIDS kaynakli ölümlerin yüzde 70 ve verem kaynakli ölümlerin yüzde 64 azalmasina yardimci oldu.

Adhanom, bakanlik yaptigi yillarda ülkedeki saglik çalisanlarinin sayisi yedi kat artarak 16 bin 500’den 115 bine çikti.

- DSÖ’de reform istiyor

Seçim kampanyasinda bes önceligi oldugunu vurgulayan Adhanom’un en dikkati çeken vaadi ise DSÖ’de kapsamli bir dönüsüm gerçeklestirmek istemesiydi.

Adhanom, herkesin saglik hizmetlerine erisiminin saglanmasi, acil durumlarda ulusal ve yerel müdahale kapasitelerinin güçlendirilmesi, kadin çocuk ve gençlerin saglik hizmeti almasinin kolaylastirilmasi, iklim ve çevre degisikliginin saglik alanindaki etkilerinin dikkate alinmasi ve DSÖ’nün daha etkin ve seffaf bir sekilde yapilandirilmasini öncelikleri arasinda sayiyor.

- Kolera vakalarini saklamakla suçlandi

Uzun yillar uluslararasi saglik kuruluslarinda üye olarak görev yapan Adhanom hakkinda seçim öncesinde en fazla tartisilan sey ülkesindeki kolera vakalarini örtbas ettigi iddiasiydi.

Ingiliz aday David Nabarro taraftarlari Adhanom’u Etiyopya’daki kolera vakalarini “akut sulu ishal” olarak kayda geçirmek ve böylelikle ülkesindeki kolera vakalarini saklamakla suçladi.

Adhanom, kendisine suçlamada bulunanlara “Ne pahasina olursa olsun kazanmayi amaçlayan tipik bir kolonyal zihniyete sahipler ve gelismekte olan bir ülkenin adayini itibarsizlastirmaya çalisiyorlar.” sözleriyle yanit verdi.

Bakanlik görevi sirasinda ülkedeki muhalefete yönelik siddet içeren tedbirler alinmasinda parmagi oldugu ileri sürülen Adhanom'un adayligi, ülke içindeki ve disindaki bazi Etiyopyalilar tarafindan da elestirildi.

Adhanom, 5 yil boyunca yürütecegi Genel Direktörlük görevine 1 Temmuz'da resmen baslayacak.


Içerik Yorumlari

 1. avatar
  Cevapla
  Hastaneler.Gen.Tr

  Ilk kez bir Afrikali seçildi! Iste DSÖ'nün yeni baskani! baslikli bu habere yorum eklemek istiyorsaniz lütfen faceboook hesabinizla facebook'a giris yaparak asagidaki yorum alanina yorumunuzu ekleyin. Yazdiginiz yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksizin sayfada yayinlanacaktir...

 2. Içerige Yorum Ekleyin

 3. Ayni kategorideki diger haberler

 4. Diyabet hastalari parmak delmek zorunda kalmayacak!

  Kan sekeri ölçümü hem tip1 hem tip2 diyabet için zorunlu bir test. Genellikle parmak ucundan alinan kanla bakiliyor. Özellikle de tip1 diyabeti olan ve yogun insülin tedavisi gören hastalarda kan sekerinin sik sik takip edilmesi g...

  Devamini Oku


  Italya'da çocuklarina asi yaptirmayanlara ceza geliyor

  Bakanlar Kurulu'nun dün onayladigi kararnameyle, aralarinda çocuk felci, kizamik, difteri, tetanoz, menenjit, kabakulak, su çiçeginin de bulundugu 12 asi mecburi hale geldi. 6 yastan küçük çocuklarina bu asilari yaptirmayan ebe...

  Devamini Oku 5.   Bunlar da ilginizi çekebilir